Home | How to Play | Schedule | Prizes | Rules and Regulations | Winners | Past Questions | Promotional Materials | Contact Us

Challenge Prize Winners

See if you can make the list for an upcoming challenge!

 

April 24th - 29th, 2017 Challenge Winners

Rank Name Grade Gender SchoolCity Province Career goal
1st Mitchell G. 10 MPort Credit Secondary SchoolMississaugaONPhysicist and Chemist
2nd Rose Y. 11 F Earl Haig SSTorontoON
3rd Jason Y. 11 M Earl Haig SSNorth YorkON
4th 10 F Earl Haig SSTorontoON
5th Rebecca B.12f Port Credit Secondary SchoolMississaugaON Chemistry Teacher
6th Sydney B. 8 F School of HopeCold Lake AB Actress/Singer
7th Andria L.11 F Earl Haig SSTorontoON Quantum Physicist
8th Carlos M. 11 M Center for Learning @ HomeEdmonton AB Engineer
9th Bhavya A. 12 F Port Credit Secondary SchoolMississaugaON
10th 12 MCold Lake High SchoolCold Lake AB
11th Alison P. 9 F St AugustineCalgary AB
12th Aziz B. 7 M IvybridgeIvybridgeABMathematical Physicist
13th Kaelan B. 8 M Nelson Heights Middle SchoolCold LakeAB
14th 11 FEarl Haig SSTorontoON
15th 11 M Earl Haig SSTorontoON
16th 11 M Earl Haig SSTorontoON
17th 10 F Port Credit Secondary SchoolMississaugaON Marine Biologist
18th 11 M J. Percy Page SchoolEdmontonAB
19th Andrew M. 3 M HomeschoolTrenton ON Mail Carrier
20th Braydon M. K M HomeschoolTrenton ON
21st Emily M. 6 F HomeschoolTrenton ON Lifeguard
22nd Catherine M. 12 F HomeschoolTrenton ON Real Estate Agent
23rd Matthew M. 10 M HomeschoolTrenton ON Entrepreneur
24rd Angus T. 8 M Heritage Christian Online SchoolDuncanBC Inventor, Author, Game designer
25th 4 M St. Paul SchoolEdmontonAB
26th Nolan S. 10 MAscend OnlineKelowna BC Horse Trainer, Vet
27th Vivian S. 8 FAscend OnlineKelowna BC
28th Kelsey B. 9 FSulivan Heights SecondarySurreyBC
29th Ethan B. 7 MEcole St. GerardGrande PrairieAB
30th Kelly V. 8 FWisdom HomeschoolCamroseAB Pastry Chef
31st Mia B. 5 FEcole St. GerardGrande PrairieAB Vet/Plastic Surgeon
32nd Alexis B. 3 FEcole St. GerardGrande PrairieAB Teacher
33rd Zoe B. 3 FEcole St. GerardGrande PrairieAB Teacher/Popstar
34th 11 MEarl Haig SSToronto ON
35th Jonah S. 4 MEcole CampbelltownEdmonton AB Engineer
36th 9 FOttewell SchoolEdmontonAB
37th 6 MPine Street SchoolSherwood ParkAB
38th 7 FOttewellEdmontonAB
39th Philip S. 8 MRound Hill SchoolRound HillAB
40th 9 FHomeschoolStony PlainAB
41st Casey K. 10 MMemorial Composite HSStony PlainAB Carpenter
42nd Emma C. 7 FSteel HeightsEdmontonABDentist or Doctor
43rd 11 FEarl Haig SSTorontoON
44th Ashton M. 7 MWisdom HomeschoolCalgaryAB Rocket Engineer
45th 9 FHomeschoolOnoway AB
46th Junayd H. 12 MPort Credit SSMississaugaON
47th 7 FEducation UnlimitedStony PlainAB
48th Lindsay V.7FProvidence Christian SchoolNoblefordAB Astronaut
49th Rumour L.9FCenter for Learning @ HomeMilletAB Artist, Mom, Missionary, Animal Rescue
50th Moki L.6MCenter for Learning @ HomeMilletAB Rock Band Guitarist

Congratulations to our prize winners who came out on top in a pool of 490 Canadian contestants.

Think you've got what it takes? Register now for the next Noggin Hoggin' Challenge!

Register now!       Login!
 

November 16th - 21st, 2016 Challenge Winners

Rank Name Grade Gender SchoolCity Province Career goal
1st Andria L. 11 FEarl Haig SSToronto ON Quantum Physicist
2nd Emily L. 8 F Cummer Valley Middle SchoolTorontoON
3rd 12 F Don Mills CITorontoON
4th Abby O. 10 F Christ the King Jr/Sr SchoolLeducABArchitect
5th 11M Earl Haig SSToronto ON
6th Aaron C. 11 M Earl Haig SSToronto ON
7th Curtis F.12 M Port Credit Secondary SchoolMississaugaON
8th Cynthia D. 10 F Earl Haig SSToronto ON
9th 10 F Earl Haig SSToronto ON
10th Rose Y. 11 F Earl Haig SSToronto ON
11th Angela Y. 11 F Earl Haig SSToronto ON
12th Andrew L. 11 M Marc Garneau CITorontoON
13th Sydney B. 8 F School of HopeCold LakeABLead singer in a band
14th Matthew O. 7 M Christ the King Jr/Sr SchoolLeducABProsecutor
15th 12 F Gordon Graydon Memorial Secondary SchoolMississaugaAB
16th Iain M. 12 M Home Learning ConnectionsCalgaryAB
17th 2 F Centre for Learning @ HomeOnowayAB
18th Allison P. 9 F St. Augustine SchoolCalgaryAB
19th Kateri K. 9 F Centre for Learning @ HomeOnowayAB
20th Gabrielle K. 12 F Onoway Jr/Sr High SchoolOnowayAB
21st 11 M Earl Haig SSToronto ON
22nd 11 M Earl Haig SSToronto ON
23rd 11 M Earl Haig SSToronto ON
24rd Rebecca B. 12 F Port Credit Secondary SchoolMississaugaON
25th Joseph S. 6 M Heritage Christian Online SchoolCastlegarBC Inventor/Architect
26th Mirjam S. 7 FHeritage Christian Online SchoolCastlegarBC Horse Trainer, Vet
27th 11 MEarl Haig SSToronto ON
28th Matthew L. 12 MPort Credit Secondary SchoolMississaugaON
29th 7 MNHSCold LakeAB
30th Ethan B. 7 MEcole St Gerard SchoolGrande PrairieAB
31st Melody K. 9 FEarl Haig SSToronto ON
32nd 12 MCold Lake High SchoolCold LakeAB
33rd 12 MPort Credit Secondary SchoolMississaugaON
34th Jason Y. 11 MEarl Haig SSToronto ON
35th Alaa H. 11 MEarl Haig SSToronto ON Mechanical Engineer / Neuroscience
36th Junayd H. 12 MPort Credit Secondary SchoolMississaugaON
37th 8 FStrathcona-Tweedsmuir SchoolCalgaryAB
38th 8 FStrathcona-Tweedsmuir SchoolCalgaryAB
39th Brett C. 7 MStrathcona-Tweedsmuir SchoolCalgaryAB
40th Catherine M. 12 FHomeschoolTrentonONReal Estate Agent
41st 9 FHomeschoolTrentonON
42nd Andrew M. 3 MHomeschoolTrentonONMailman
43rd 6 FHomeschoolTrentonON
44th 8 FStratfordEdmontonAB
45th 11 FEarl Haig SSToronto ON
46th Emily B. 11 FStrathcona-Tweedsmuir SchoolCalgaryABDoctor
47th 9 FSTSCalgaryAB
48th Elise P.9FCenter for Learning @ HomeSturgeon CountyAB Firefighter
49th Alexis B.3FEcole St. GerardMississaugaON
50th Emilie P.8FCenter for Learning @ HomeSturgeon CountyAB Dental Hygenist

 

April 18th - 23rd, 2016, Challenge Winners

Rank Name Grade Gender SchoolCity Province Career goal
1st 6 MMichael A KostekEdmontonAB
2nd 8 M St. Thomas MoreFairviewAB Pet Store Owner
3rd Zoe B. 1 F Ecole St. GerardGrande PrairieAB
4th Ethan B. 6 M Ecole St. GerardGrande PrairieABComputer Programmer
5th Micah M. 9M Hamilton District Christian High SchoolAncasterONScientist, History Teacher, Historian
6th Julian A. 12 M HomeschoolVancouverBC
7th Sydney B. 7 F School of HopeCold Lake AB Lead singer of Christian soft rock band
8th Grace B. 3 F Homeschool, Centre for Learning @ HomeEdmonton ABVeterinarian
9th 9 F Holy Cross SchoolEdmonton AB
10th 12 M Western Canada High SchoolCalgaryAB
11th Isabelle S. 9 F Abbotsford Christian SchoolAbbotsfordBCAt this point, a doctor
12th 5 F Abbotsford Christian SchoolAbbotsfordBC
13th 3 M Abbotsford Christian SchoolAbbotsfordBC
14th Mary-Kate S. 7 F Abbotsford Christian SchoolAbbotsfordBCMarine Biologist
15th Sarah A. 7 F Strathcona TweedsmuirCalgaryAB
16th Lorelei A. 7 F Strathcona TweedsmuirCalgaryAB
18th Andrew L. 10 M Marc Garneau Collegiate InstituteTorontoON
19th Emily L. 7 F Cummer Valley Middle SchoolTorontoON
20th 12 M Bishop Carroll High SchoolCalgaryAB
21st Alison P. 8 F St. Augustine SchoolCalgaryAB
22nd Rumour L. 8 F Homeschool, Centre for Learning @ HomeMilletAB Artist, Mission Trips person, Swimming Instructor, Farmer, Mom
23rd Chealsie B. 9 F Port Credit Secondary SchoolMississaugaON Astronaut
24rd Drishti T. 12 F Port Credit Secondary SchoolMississaugaON Oncology
25th 12 M Port Credit Secondary SchoolMississaugaON
26th Tejas B. 3 M Nahani Way Public SchoolMississaugaON
27th Syeda I. 12 FPort Credit Secondary SchoolMississaugaON
28th Sophia S. 9 FPort Credit Secondary SchoolMississaugaON Family Doctor/Specialist
29th 9 FPort Credit Secondary SchoolMississaugaON
30th Janvi P. 12 FPort Credit Secondary SchoolMississaugaON Engineer
31st Johnathan L. 12 MPort Credit Secondary SchoolMississaugaON
32nd Rusan S. 9 MPort Credit Secondary SchoolMississaugaON Doctor
33rd 11 MPort Credit Secondary SchoolMississaugaON
34th 9 MPort Credit Secondary SchoolMississaugaON
35th Gianna M. 3 FHomeschool, AscendPrince GeorgeBC
36th Ashar M. 12 MSir Winston Churchill High SchoolCalgaryAB Pizza
37th John Paul M. K/1 MHomeschool, AscendPrince GeorgeBC
38th Austin M. 12 MHomeschool, AscendPrince GeorgeBC
39th Joel M. 8 MHomeschool, AscendPrince GeorgeBC
40th Jacinta M. 5 FHomeschool, AscendPrince GeorgeBC
41st Raina M. 9 FHomeschool, AscendPrince GeorgeBC
42nd Madison K. 8 FHomeschool, ArgyllStony PlainAB
43rd Casey K. 9 MHomeschool, ArgyllStony PlainAB Carpenter
44th Emilie P. 7 FHomeschool, Centre for Learning @ HomeSturgeon CountyAB STARS Medic or Paramedic
45th 5 FHomeschoolFort SaskatchewanAB
46th Tiara H. 12 FPort Credit Secondary SchoolMississaugaON
47th Jennifer M. 7 FSt. PaulOttawaON
48th 10MSt. PaulOttawaON
49th 12MPort Credit Secondary SchoolMississaugaON
50th Brendan D.12MPort Credit Secondary SchoolMississaugaON Smart?
51st 9MPort Credit Secondary SchoolMississaugaON
52nd Erin G. 6 F Ecole St. GerardGrande PrairieAB
53rd Maeve H.11FEarl Haig Secondary SchoolTorontoON Doctor, surgeon
54th 8MMichael Cranny SchoolVaughanON
55th 6FNoble Central SchoolNoblefordAB
56th Iqra S.12FPort Credit Secondary SchoolMississaugaON

 

November 16th - 21st, 2015, Challenge Winners

Rank Name Grade Gender SchoolCity Province Career goal
1st Emily P. 5 F Strathcona Tweedsmuir SchoolOkotoksAB
2nd Moki L. 5 M Homeschool, Centre for Learning @ Home   MilletAB Guitarist in a Rock Band
3rd Alison P.   8 F St. AugustineCalgary AB
4th 12 M Bishop Carroll High SchoolCalgaryAB
5th 12F Port Credit Secondary SchoolMississaugaON
6th Brett C. 6 M Strathcona Tweedsmuir SchoolOkotoksAB
7th Bret L. 10 M Homeschool, ADLCMillet AB Game designer/Video content creator
8th 7 M Pierre SavardOttawa ONSoftware Development Manager
9th Tiana W. 8 F Pierre SavardOttawaONSomething fun, like a teacher

 

April 13th - 18th, 2015, Challenge Winners

Rank Name Grade Gender SchoolCity Province Career goal
1st Kim N.12 F Port Credit Secondary SchoolMississaugaON
2nd Carla N. 11 F Earl Haig SecondaryNorth YorkON Professional Rice Cooker
3rd Sara F. 6 F Red Deer Lake Calgary AB
4th Selena D. 11 F Earl Haig SecondaryNorth York ON
5th Cailey N. 9 F Port Credit Secondary SchoolMississaugaON
6th Ashley P.7 F WarnicaBarrieON
7th Alison P. 7 F St. Augustine School Calgary AB
8th 7 F Riverbend Junior HighEdmonton AB
9th 10 M Lillian Osbourn SchoolEdmonton AB
10th Arzina J. 9 F Strathcona Tweedsmuir Okotoks AB
11th Braden B.9 M Hamilton District Christian High AncasterON
12th 9 F Port Credit Secondary SchoolMississaugaON
13th 12 F Port Credit Secondary SchoolMississaugaON
14th Aziz B.5 M Shaugh Prior PrimaryEdmontonAB
15th Inga P.5 F York Elementary Edmonton AB Veterinarian
16th Michelle G.11 F Earl Haig Secondary North York ON
17th Julian A. 12 M Traditional Learning Academy Vancouver BC Chemical Engineer
18th 12 F School of Hope Holden AB
19th Jeremy J. 1 M Living Truth Christian SchoolMirror AB
20th Nathan J. 6 M Living Truth Christian School Mirror AB Author
21st Noelle J. 4FLiving Truth Christian School MirrorAB Teacher
22nd Alison K.10F Collingwood School West Vancouver BC Astrophysicist
23rd Brett C. 5 M Strathcona-TweedsmuirOkotoks AB
24th 10 M Hamilton District Christian HighHamilton ON
25th 11 M Hamilton District Christian High Hamilton ON
26th Portia R. 9 FGrandview Heights Edmonton AB
27th 10 M Hamilton District Christian HighHamilton ON Architect
28th Jessica T.9 F Port Credit Secondary School Mississauga ON Environmental Scientist or Neuroscientist
29th Liam C. 10M Ascend Online Kelowna BC
30th Genevieve C.2F Ascend Online Kelowna BC
31st 5 F Ascend Online Kelowna BC
32nd David T. 5 M Brian W. Fleming Mississauga ON Botanist
33rd Elya M. 5 F Traditional Learning Academy Vancouver BC Dance Instructor and Visual Artist
34th 10 M Traditional Learning AcademyVancouver BC
35th Sydney B. 6 F School of HopeCold Lake AB Dolphin Trainer
36th Emily M.4 F Homeschool Trenton ON Lifeguard
37th Andrew M. 1 M Homeschool Trenton ON Postal Worker
38th Catherine M.10 F Homeschool Trenton ON Event Planner
39th Matthew M.8 M Homeschool Trenton ON
40th Julian L. 11 M Earl Haig Secondary SchoolToronto ON
41st Brandon L. 11M Earl Haig Secondary SchoolToronto ON
42nd Melody K.9 F Earl Haig Secondary SchoolToronto ON
43rd Brigette C.11 F Ascend Online Kelowna BC
44th 10M Vimy Ridge Academy Edmonton AB
45th Aniqa K.12 F Port Credit Secondary School Mississauga ONAerospace Engineer, Astronaut
46th Madeleine S. 10 F Hamilton District Christian HighHamilton ON
47th 9 F Port Credit Secondary Mississauga ON
48th 9 FPort Credit Secondary Mississauga ON
49th 5 F Strathcona-TweedsmuirOkotoks AB Author
50th 7 F GraminiaSpruce Grove AB

 

November 17th - 22nd, 2014, Challenge Winners

Rank Name Grade Gender SchoolCity Province Career goal
1st Trevor P. 11 M Bishop Carroll High School Calgary AB
2nd Christopher M. 5 M Michael A Kostek Edmonton AB Computer Scientist
3rd Jarred E. 6 M Centre For Learning @ Home Okotoks AB Scientist
4th Alison P. 7 F St. Augustine School Calgary AB
5th Aziz B. 5 M Shaugh PriorDevon UK Orinthologist
6th 9 M Riverbend Junior High Edmonton AB
7th 9 F Strathcona-Tweedsmuir Calgary AB
8th Lauren M. 8 F Centre For Learning @ Home Calgary AB
9th Harrison T. 6 M Knoxdale Public SchoolNepean ON Video Game Designer
10th Joe M. 11 M Port Credit Secondary Mississauga ON Industrial Designer
11th 12 F Wisdom Homeschool Edmonton AB
12th Samuel H. 5 M Beverley Acres Public School Okotoks AB Lawyer
13th Vivian S. 6 F Ascend Online Kelowna BC
14th Brigitte C. 11 F Ascend Online Kelowna BC
15th Nolan S. 8 M Ascend Online Kelowna BC
16th 10 M Ascend Online Kelowna BC
17th Kaija M. 9 M Covenant Christian School Leduc AB
18th Joshua M. 10 M Leduc Composite High School Leduc AB
19th Christine C. 5 F Ascend Online Kelowna BC
20th 6 M Covenant Christian School Leduc AB
21st 11 FEarl Haig Secondary School North YorkON Potato Farmer
22nd 7 F Ascend Online Kelowna BC
23rd Alex T. 11 M CBe-Learn Calgary AB
24th Brett C. 5 M Strathcona-Tweedsmuir Calgary AB Geologist
25th 10 M Hamilton District Christian High Ancaster ON
26th Varun C. 9 M Riverbend Junior High Edmonton AB
27th 9 M Riverbend Junior High Edmonton AB
28th 6 M Covenant Christian School Leduc AB
29th Shilong P. 9 M Dr. Knox Middle School Kelowna BC Dentist
30th 9 M Riverbend Junior High Edmonton AB
31st 7 M Homeschool Grande Prairie AB
32nd Julien L. 11 M Earl Haig Secondary School Toronto ON Chemistry Teacher
33rd Sara N. 12 F Hamilton District Christian High Dundas ON Engineer
34th 11 M Port Credit Secondary School Mississauga ON
35th Ahmed A. 11 M Port Credit Secondary School Mississauga ON Forensic Scientist
36th Rasesh S. 11 M Port Credit Secondary Mississauga ON Go to University
37th Yahweh W. 11 M Port Credit Secondary Mississauga ON
38th 11 M Port Credit Secondary Mississauga ON
39th 9 M Riverbend Junior High Edmonton AB
40th Rachel N. 11 F Hamilton District Christian High Dundas ON Graphic Designer
41st Emily C. 9 F Riverbend Junior High Edmonton AB
42nd 8 F Strathcona-Tweedsmuir Calgary AB Rancher, Mother
43rd 7 F Riverbend Junior High Edmonton AB
44th Julian A. 12 M Traditional Learning Academy Vancouver BC Chemical Engineer
45th 9 M Riverbend Junior High Edmonton AB
46th 7 F Riverbend Junior High Edmonton AB
47th 11 F Earl Haig Secondary School Toronto ON Potato Farmer
48th Luka D. 6 M C.W. Perry Airdrie AB Architect, Engineer, Scientist, Something Math Related
49th Vidya N. 11 F Port Credit Secondary Mississauga ON Teacher
50th Ethan V. 11 M Port Credit Secondary Mississauga ON

 

April 28th - May 3rd, 2014, Challenge Winners

Rank Name Grade Gender SchoolCity Province Career goal
1st Alison P. 6 F Holy Angels Calgary AB Pet Store Owner
2nd Brittany V. 9 F Immanuel Christian High Lethbridge AB Teacher
3rd Davis K. 12 M Immanuel Christian High Lethbridge AB Engineer
4th Trevor P. 10 M Bishop Carroll High Calgary AB
5th Caitlyn V. 7 F Immanuel Christian High Lethbridge AB Dancer
6th Christian V. 11 V Immanuel Christian High Lethbridge AB Golfer
7th Nolan S. 5 M ASCEND Online Homeschool Kelowna BC
8th Vivian S. 4 F ASCEND Online Homeschool Kelowna BC
9th 10 F York House Vancouver BC
10th Jeremy J. K M Living Truth Christian Mirror AB
11th 12 M Port Credit Secondary Mississauga ON
12th Danielle S. 12 F Neilburg Neilburg SK
13th 12 F Port Credit Secondary Mississauga ON
14th 12 M Port Credit Secondary Mississauga ON
15th 12 F Harry Ainlay High Edmonton AB
16th Isabelle C. 6 F ASCEND Online Kelowna BC
17th 10 M Vermillion School of Hope Strathmore AB
18th Liam C. 9 M ASCEND Online Kelowna BC
19th Joshua M. 9 M Covenant Christian Leduc AB Lego Set Designer/Civil Engineer/Cetologist
20th 9 F Riverbend Junior High Edmonton AB
21st 9 F Riverbend Junior High Edmonton AB
22nd Rebecca C. 11 F Port Credit Secondary Mississauga ON
23rd 5 M Nelson Heights Middle Cold Lake ABSoccer Player
24th 9 M Cold Lake High Cold Lake AB
25th 12 F Wisdom Home School Edmonton AB
26th Sydney B. 5 F Nelson Heights Middle Cold Lake AB Actress and Christian Singer
27th 6 F Traditional Learning Academy Online Burnaby BC
28th 8 F Covenant Christian Leduc AB
29th Nathan J. 5 M Living Truth Christian Mirror AB
30th Brigitte C. 10 F ASCEND Online Kelowna BC
31st Lorcan C. 10 M St. Francis High Calgary AB Neurologist or Nanotechnologist
32nd 8 F Strathcona-Tweedsmuir Calgary AB
33rd Jamie N. 9 F Port Credit Secondary Mississauga ON Engineer
34th Savitha B. 7 F Longfields Davidson Heights Secondary Nepean ON
35th Rachel N. 10 F Hamilton District Christian High Dundas ON Graphic Designer
36th David W. 7 M Wisdom Home School Grande Prairie AB Raptor Plush Toy Designer
37th 3 M McBride Elementary Vancouver BC
38th 4 F McBride Elementary Vancouver BC
39th Alana M. 1 F University Elementary Calgary AB
40th Ethan B. 4 M École Gerard Grande Prairie AB
41st 9 F Riverbend Junior High Edmonton AB
42nd Paige C. 5 F Nelson Heights Middle Cold Lake AB
43rd 11 M Nelson Heights Middle Cold Lake AB
44th Ailish C. 7 F St. Jean Brebeuf Calgary AB Doctor/Forensic Scientist in the RCMP
45th Catriona C. 4 F St. Vincent de Paul Calgary AB Doctor, Teacher, and Artist
46th 8 M Dr. Knox Middle School Kelowna BC Lawyer
47th 12 M Airdrie Koinonia Christian School Airdrie AB
48th Sara N. 11 F Hamilton District Christian High Dundas ON Engineer
49th Leah W. 12 F Wisdom Home School Grande Prairie AB Missionary Adventurer
50th Noah R. 7 M Heritage Christian School Kelowna BC Computer Programmer

 

November 18th - 23rd, 2013, Challenge Winners

Rank Name Grade Gender SchoolCity Province Career goal
1st Sarah H. 9 F Riverbend Junior High Edmonton AB
2nd Emily B. 8 F Strathcona-Tweedsmuir Okotoks AB Veterinarian
3rd Davis K. 12 M Immanuel Christian High Lethbridge AB Engineer
4th Kaitlyn V. 7 F Immanuel Christian High Lethbridge AB
5th Jenny T. 12 F Port Credit Secondary Mississauga ON Bank manager
6th Carly B. 6 F Strathcona-Tweedsmuir Okotoks AB
7th Eli J. 6 M Centre for Learning @ Home Edmonton AB Actor
8th Christian V. 11 M Immanuel Christian High Lethbridge AB
9th Adrian M. 12 M Port Credit Secondary Mississauga ON
10th Avika M. 12 F Port Credit Secondary Mississauga ON Doctor
11th Sara F. 5 F Red Deer Lake Calgary AB
12th Jyoti R. 8 F Strathcona-Tweedsmuir Okotoks AB Business in fashion
13th 12 M Port Credit Secondary Mississauga ON Game programmer
14th Arzina J. 8 F Strathcona-Tweedsmuir Okotoks AB
15th Brittany V. 9 F Immanuel Christian High Lethbridge AB
16th Mackenzie W. 8 M W. O. Mitchell Kanata ON
17th Alison P. 6 F Holy Angels School Calgary AB Veterinarian
18th Maxine O. 12 F Oakville Trafalgar School Oakville ON Engineer
19th David W. 7 M Wisdom Home School Grande Prairie County AB Knowledgeable
20th 12 M Strathcona-Tweedsmuir Calgary AB
21st 12 M Port Credit Secondary Mississauga ON
22nd Leah W. 12 F Wisdom Home School Grande Prairie County AB Speaker, Beautician, Professional gift wrapper
23rd Shilong P. 8 M Dr. Knox Middle Kelowna BC
24th Evan W. 12 M R. F. Staples Westlock AB Process engineer
25th 10 F Sinclair Secondary Whitby ON
26th 11 M Traditional Learning Academy Vancouver BC
27th Nathan J. 5 M Living Truth Christian Mirror AB
28th 9 M Traditional Learning Academy Vancouver BC
29th 12 M Port Credit Secondary Mississauga ON
30th Samantha C. 12 F Port Credit Secondary Mississauga ON Pharmacist
31st Matthew W. 9 M Riverbend Junior High Edmonton AB Quantum physicist
32nd Sarema L. 9 F Riverbend Junior High Edmonton AB Doctor
33rd Jing H. 9 F Riverbend Junior High Edmonton AB Doctor
34th 1 F Centre for Learning @ Home Okotoks AB
35th Trevor P. 10 M Bishop Carroll High Calgary AB
36th Maha M. 10 F Port Credit Secondary Mississauga ON Entrepreneur
37th Jiayi T. 9 M Riverbend Junior High Edmonton AB Employed
38th Nadin A. 9 F Port Credit Secondary Mississauga ON
39th Emma D. 5 F ASCEND Online Homeschool Cache Creek BC Mom of 12, Homeschooler, Catholic
40th Christopher M. 4 M Michael A. Kostek Edmonton AB Computer scientist
41st Seth D. K M ASCEND Online Homeschool Cache Creek BC Catholic gold miner
42nd Caitlin D. 7 F ASCEND Online Homeschool Cache Creek BC Rancher, Mother
43rd Vivian S. 4 F ASCEND Online Homeschool Kelowna BC
44th Ty D. 2 M ASCEND Online Homeschool Cache Creek BC Catholic welder
45th Nolan S. 5 M ASCEND Online Homeschool Kelowna BC
46th 4 F École St. Gerard Grande Prairie AB
47th Hannah P. 4 F York Elementary Edmonton AB
48th Aziz B. 4 M York Elementary Edmonton AB Ornithologist
49th 9 F Devon Christian Calmar AB
50th 6 M St. Thomas More Fairview AB

 

April 15th - 20th, 2013, Challenge Winners

Rank Name Grade Gender SchoolCity Province Career Goal
1st Elise J. 11 F Wisdom Homeschool Edmonton AB Pilot, Engineer, Artist, Musician
2nd Alex G. 10 M South Carleton High Ottawa ON Family Doctor
3rd Joel N. 4 M Heritage Christian Online Kelowna BC
4th Daniel G. 8 M Goulbourn Middle Stittsville ON
5th William K. 12 M Port Credit Secondary Mississauga ON Prime Minister
6th Christopher M. 3 M Michael A. Kostek Elementary Edmonton AB Computer Scientist
7th Nicole K. 10 F Port Credit Secondary Mississauga ON
8th 7 M School of Hope Cold Lake AB
9th Sydney B. 4 F Nelson Heights Middle Cold Lake AB
10th Madeline M. 4 F SelfDesign Learning Community Victoria BC Inventor
11th 12 F Harry Ainlay High Edmonton AB
12th 11 F Harry Ainlay High Edmonton AB
13th Kira N. 7 F Longfields-Davidson Heights Secondary Ottawa ON Neuroscientist
14th Will H. 4 M Saint Stanislaus Elementary Edmonton AB Filmmaker/Comic Book Writer
15th Isabella H. 6 F School of Hope Edmonton AB Veterinarian
16th Toni G. 4 F Destiny Christian Red Deer AB Teacher
17th Aziz B. 3 M York Elementary Edmonton AB Ornithologist
18th Lucille B. 9 F Blueberry Stony Plain AB
19th Erin G. 8 F Destiny Christian Red Deer AB Rich
20th Sara N. 10 F Hamilton District Christian High Dundas ON Engineer
21st Japji S. 7 F Longfields-Davidson Heights Secondary Ottawa ON
22nd Asia G. 8 F Destiny Christian Red Deer AB Kinesiologist
23rd Justin L. 8 M Calvin Christian Ancaster ON
24th Janessa L. 9 F Hamilton District Christian High Ancaster ON Set Designer
25th Alex T. 9 M CBE-Learn Homeschool Calgary AB
26th 5 M Homeschool Whitby ON
27th 10 M St. Paul Ottawa ON
28th Jennifer M. 4 F St. Rita Ottawa ON
29th Davis M. 7 M St. Paul Ottawa ON
30th Katey D. 4 F Grovenor Edmonton AB Teacher or Lego Set Tester

 

November 19th - 24th, 2012, Challenge Winners

Rank Name Grade Gender SchoolCity Province Career Goal
1st Aaron M. 9 M Albert College Napanee ON To be remembered...
2nd Léal M. 10 M Traditional Learning Academy Vancouver BC Physicist
3rd Daniel L. 9 M John Ware Junior High Calgary AB
3rd 9 M John Ware Junior High Calgary AB
5th 8 F John Ware Junior High Calgary AB
5th 9 F John Ware Junior High Calgary AB
7th Tom S. 6 M École St. Gerard Calgary AB Engineer
8th Sabrina M. 12 F ASCEND Online Prince George BC
9th Grace M. 5 F Strathcona-Tweedsmuir Calgary AB Lawyer
10th 5 M New Horizons Sherwood Park AB
11th Joel M. 5 M ASCEND Online Prince George BC
12th Nathan J. 4 M North Star Academy of Canada North York ON
13th Alison P. 5 F Holy Angels ElementaryCalgary AB Teacher
14th Trevor P. 9 M St. Cyril Junior High Calgary AB
15th Jacob A. 7 M Longfields Davidson Heights Secondary Ottawa ON Table Tennis Pro/Air Traffic Controller
16th Noah R. 6 M Heritage Christian Kelowna BC Computer Programmer or Lawyer
17th 9 M Immanuel Christian High Lethbridge AB
18th Brandon L. 9 M Earl Haig Secondary Toronto ON
19th 7 M Eastview Middle Red Deer AB
20th 9 F Hunting Hills High Red Deer AB
21st 9 F Earl Haig Secondary Toronto ON
22nd Aziz B. 3 M York Elementary Edmonton AB Computer Engineer
23rd 11 F Earl of March Secondary Ottawa ON
24th Chloe U. 5 F Heritage Christian Online Prince Rupert BC Astronomer
25th Anna K. 8 F Crowsnest Consolidated High Bellevue AB
26th Sonia C. 11 F Port Credit Secondary Mississauga ON Neurosurgeon
27th Alex G. 10 M South Carleton High Stittsville ON Family Doctor
28th Daniel G. 8 M Goulbourn Middle Stittsville ON
29th Anosha S. 11 F Port Credit Secondary Mississauga ON Financial Analyst
30th Hannah T. 11 M Port Credit Secondary Mississauga ON Dentist
31st Jarrett L. 7 M Alexandra Middle Medicine Hat AB
32nd Sydney B. 4 F Nelson Heights Middle Cold Lake AB
33rd Jenaya L. 10 F Medicine Hat High Medicine Hat AB
34th 11 F Highland Secondary Comox BC
35th Farah H. 11 F Port Credit Secondary Mississauga ON
36th Carly B. 5 F Strathcona-Tweedsmuir Calgary AB
37th 11 M Semiahmoo Secondary Surrey BC
38th 11 M Semiahmoo Secondary Surrey BC
39th Zachary G. 12 M Homeschooled Calgary AB Computer Engineer/Graphic Designer
40th Fraser M. 7 M Albert College Stirling ON Scientist
41st Paige G. 8 F Homeschooled Calgary AB Cosmetologist/Fashion Designer
42nd 11 M Port Credit Secondary Mississauga ON
43rd Jenny T. 11 F Port Credit Secondary Mississauga ON
44th 3 M Kleos Open Learning Kelowna BC
45th 4 M Strathcona-Tweedsmuir Calgary AB
46th Matthew J. 5 M Strathcona-Tweedsmuir Calgary AB Engineer
47th 7 M Gateway Academy Courtenay BC
48th Supriya M. 11 F Port Credit Secondary Mississauga ON
49th Will M. 5 M Strathcona-Tweedsmuir Calgary AB Veterinarian
50th Jay P. 11 M Port Credit Secondary Mississauga ON

 

April 16th - 21st, 2012, Challenge Winners

Rank Name Grade Gender SchoolCity Province Career Goal
1st Carin L. 11 F Harry Ainlay High Edmonton AB Doctor/Author
2nd Krissa L. 10 F Harry Ainlay High Edmonton AB Fashion Designer/Orthodontist
3rd Alex G. 9 M South Carleton High Stittsville ON
4th 9 F Riverbend Junior High Edmonton AB
5th 10 F Wisdom Home Schooling Edmonton AB
6th Leal M. 10 M Traditional Learning Academy Vancouver BC Pioneer of New Technologies
7th Caelen M. 8 M Traditional Learning Academy Vancouver BC Musician/Church Worship Leader
8th Emily B. 6 F Strathcona-Tweedsmuir Okotoks AB Biologist
9th Sydney B. 3 F Cold Lake Elementary Cold Lake AB Director
10th 11 F Henry Wisewood Calgary AB
11th Caitlyn V. 5 F Immanuel Christian Elementary Lethbridge AB
12th 8 F Homeschooled Duncan BC
13th Neesa L.-M. K F Julia Kiniski Elementary Edmonton AB Teacher
14th 10 M Port Credit Secondary Mississauga ON
15th Brittany V. 7 F Immanuel Christian High Lethbridge AB
16th Samuel H. 2 M Homeschooled Richmond Hill ON
17th Griffin H. 7 M Homeschooled Richmond Hill ON Doctor
18th Palmer H. 8 M Wisdom Homeschool Innisfail AB Chiropractor
19th Kennedy H. 6 F Wisdom Homeschool Innisfail AB Barista
20th Ethan H. 11 M Wisdom Homeschool Innisfail AB Chiropractor
21st Liam H. 4 M Wisdom Homeschool Innisfail AB
22nd Dagmar H. 2 F Wisdom Homeschool Innisfail AB
23rd Sam P. 5 M Berrigan Elementary Nepean ON Hockey Player
24th Owen Y. 5 M Berrigan Elementary Ottawa ON
25th Davis K. 10 M Immanuel Christian High Lethbridge AB Engineer
26th Christian V. 9 M Immanuel Christian High Lethbridge AB
28th Jyoti R. 6 F Strathcona-Tweedsmuir DeWinton AB Singer/Business in Fashion
29th Paulina H. 6 F Strathcona-Tweedsmuir DeWinton AB
30th 6 M Jack Chambers Public London ON
31st 9 M Mother Teresa Secondary London ON
32nd Danielle H. 10 F West Island College DeWinton AB
33rd Stephanie K. 12 F Immanuel Christian High Lethbridge AB Nurse
34th Harrison H. 8 M Strathcona-Tweedsmuir DeWinton AB
35th 9 F Homeschooled Edmonton AB
36th Genesis C. 3 F Talmud Torah Edmonton AB
37th Zoë W. 6 F Strathcona-Tweedsmuir DeWinton AB
38th 9 M John Ware Junior High Calgary AB
39th Haichuan X. 11 M Port Credit Secondary Mississauga ON
40th Ilia C. 7 M Talmud Torah Edmonton AB
41st Craig G. 11 M Port Credit Secondary Mississauga ON Airline Pilot
42nd Katherine W. 5 F Berrigan Elementary Nepean ON Veterinarian
43rd Amelia C. 11 F Old Scona Academic Edmonton AB
44th Jennie B. 11 F Port Credit Secondary Mississauga ON Veterinarian
45th 11 M Port Credit Secondary Mississauga ON Software Engineer
46th Ali M. 12 M Lillian Osborne High Edmonton AB
47th Akrama M. 8 M Esther Starkman Edmonton AB
48th Julian A. 9 M Traditional Learning Academy Vancouver BC Biochemist
49th 8 F ASCEND Online Kelowna BC
50th 6 M ASCEND Online Kelowna BC

 

November 21th - 26th, 2011, Challenge Winners

Rank Name Grade Gender SchoolCity Province Career Goal
1st 8 M Vernon Barford Junior High Edmonton AB
2nd 11 M Wisdom Home Schooling Innisfail AB Chiropractor
3rd Kennedy H. 6 F Wisdom Home Schooling Innisfail AB
4th Palmer H. 8 M Wisdom Home Schooling Innisfail AB Chiropractor
5th Liam H. 4 M Wisdom Home Schooling Innisfail AB
6th Caleb H. 12 M Wisdom Home Schooling Innisfail AB
7th Caeleigh W. 9 F Home School Edmonton AB
8th 8 M Traditional Learning Academy Vancouver BC Church Worship Leader
9th 10 M Traditional Learning Academy Vancouver BC Developer of New Technologies
10th Neesa L.-M. K F Julia Kiniski Edmonton AB Teacher
11th 5 M Master's Academy Calgary AB
12th Katy R. 10 F Highland Secondary Comox BC
13th 4 F Terry Fox High Port Coquitlam BC
14th 12 M Glenlyon Norfolk Victoria BC
15th 12 M Glenlyon Norfolk Victoria BC
16th 10 M Harry Ainlay High Edmonton AB
17th 3 M Northstar Academy North York ON Airline Pilot
18th Davis K. 10 M Immanuel Christian High Lethbridge AB Engineer
19th 7 F Covenant Christian Leduc AB
20th 12 F Austin O'Brien Edmonton AB
21st Owen Y. 5 M Berrigan Elementary Nepean ON Video Game Designer
22nd Stephanie K. 12 F Immanuel Christian High Lethbridge AB Nurse
23rd 10 F Harry Ainlay High Edmonton AB
24th Nicole C. 6 F École St. Gerard Grande Prairie AB
25th Erika B. 8 F Georges P. Vanier Junior High Calgary AB Zoologist
26th Aimee M. 4 F École St. Gerard Grande Prairie AB Olympic Ski Racer
27th 9 M Okotoks Junior High Okotoks AB
28th Veronica C. 5 F École St. Gerard Grande Prairie AB Athlete
29th 10 F Wisdom Home Schooling Edmonton AB
30th Adrienne V. 12 F Traditional Learning Academy Terrace BC Medical Radiology Technologist
31st Alison P. 4 F Holy Angels Calgary AB Teacher
32nd 7 M Home School Richmond Hill ON Doctor
33rd Justin P. 11 M Bishop Carroll High Calgary AB
34th Trevor P. 8 M St. Cyril Calgary AB
35th Daniel L. 8 M John Ware Junior High Calgary AB
36th Alyssa O. 7 F Norwood Park Caledonia ON
37th Sam P. 5 M Berrigan Elementary Nepean ON NHL Player
38th Richard L. 8 M John Ware Junior High Calgary AB World Dominating Dinosaur
39th 9 F North Island Distance Education Courtenay BC
40th Darienne J. 9 F Wisdom Home Schooling Edmonton AB Veterinarian
41st Nevara J.6 F Wisdom Home Schooling Edmonton AB Author/Artist/Mother
42nd 11 F Vanier Courtenay BC
43rd Savitha B. 5 F Berrigan Elementary Nepean ON Teacher
44th Martina B. 5 F Home School Calgary AB Hockey Player
45th 9 F Okotoks Junior High Okotoks AB
46th Kira N. 6 F Adrienne Clarkson Elementary Ottawa ON Neuroscientist
47th 6 F Strathcona-Tweedsmuir School Calgary AB
48th Charlotte P. 11 F Earl of March Secondary Ottawa ON Nurse
49th Jenny S. 11 F Earl of March Secondary Ottawa ON
50th Ben K. 6 M Berrigan Elementary Ottawa ON

 

April 11th - 16th, 2011, Challenge Winners

Rank Name Grade Gender SchoolCity Province Career Goal
1st Zosia P. 10 F Old Scona Academic SchoolEdmonton AB
2nd Chloe W. 7 F Greenbank Middle School Ottawa ON Veternarian
3rd Jillian K. 9 F Elboya Junior High School Calgary AB Secret Agent
4th Eric X. 12 M Old Scona Academic School Edmonton AB
5th Alex M. 7 F Brier Park Public School Brantford ON
6th Oliver M 5 M Brier Park Public School Brantford ON
7th Janelle N. 9 F Devon Christian School Devon AB
8th Mely N. 7 F Devon Christian School Devon AB Olympian
9th Selwynne H. 9 F Elboya Junior High School Calgary AB Orthopaedic Surgeon
10th 7 M Alberta Distance Learning Center Sherwood Park AB Nanetechnologist
11th 9 M Vista Virtual School Sherwood Park AB Doctor or Engineer
12th Elise J. 9 F Wisdom Homeschooling Edmonton AB
13th Brigitte C. 7 F Heritage Christian Online School Kelowna BC
14th Katy R. 9 M Highland Secondary School Comox BC
15th Ethan M. 9 M Airdrie Koinonia Christian School Airdrie AB
16th 8 F Strathcona Tweedsmuir School Calgary AB
17th 9 F Ecole St. Matthew School
18th Alex P. 11 M Old Scona Academic High School Edmonton AB
19th 5 F Strathcona Tweedsmuir School Surgeon
20th Kelly E. 10 M Christian Homelearner's E-Streams Terrace AB Electrician
21st Brooke R 5 F Duncan Christian School Duncan BC R.C.M.P.
22nd Katey D. 2 F Grovenor School Edmonton AB Kindergarten teacher or Detective
23rd 9 F Elboya Junior High School Calgary AB
24th 9 M Ecole Leduc Junior High School Leduc AB
25th Rewa C. 6 F Oliver Elementary School Edmonton AB Real Estate Business
26th Abigail M. 5 F Oliver Elementary School Edmonton AB Chef
27th Annabelle H. 5 F Strathcona Tweedsmuir School Calgary AB Marine Biologist or Actress
28th Kieran T. 9 M Lilian Schick School Edmonton AB Engineer
29th 7 M Lilian Schick School Edmonton AB
30th Lauren M. 4 F Glen Allan Elementary School Sherwood Park AB Veterinarian
31st Emily B. 5 F Strathcona-Tweedsmuir School Calgary AB Biologist
32nd 8 M School of Hope Cold Lake AB
33rd Conner B. 5 M School of Hope Cold Lake AB
34th Alissa S. 6 F Captain Michael VandenBos PS Whitby ON Teacher
35th Luke D. 12 M Traditional Learning Academy New Westminster BC Engineer
36th 9 F Elboya Junior High School Calgary AB
37th Jenny L. 8 F Elboya Junior High School Calgary AB Brain Surgeon
38th 9 F Devon Christian School Devon AB
39th 7 M Devon Christian School Devon AB
40th 8 F Devon Christian School Devon AB
41st Benjamin G.8 M Devon Christian SchoolDevon AB Pastor/Missionary
42nd Brittany S. 8 F Archbishop Joseph MacNeil Edmonton AB Environmental Scientist
43rd 6 F Heritage Online Christian School
44th 8 F Devon Christian School Devon AB
45th Gabrielle K. 6 F Centre for Learning at Home Edmonton AB Dance Teacher or Baker
46th Michael K. 9 M Centre for Learning at Home Edmonton AB Astronomer
47th Joshua K. 8 M Centre for Learning at Home Edmonton AB Movie Producer
48th Matthew T. 5 M St. Georges School Vancouver BC
49th 9 F Elboya Junior High School Calgary AB Opthamologist
50th Luciolle B. 7 F Blueberry Community School Stony Plain AB Astrophysics

 

November 1st - 6th, 2010, Challenge Winners

Rank Name Grade Gender SchoolCity Province Career Goal
1st Shane C. 9 M Vernon Barford Junior High Edmonton AB
2nd Stephanie L. 12 F Old Scona Academic Edmonton AB Superhero
3rd Katy R. 9 F Highland Secondary Comox BC
4th Carin L. 10 F Harry Ainlay Composite High Edmonton AB Doctor/Author
5th Krissa L. 9 F Avalon Junior High Edmonton AB Fashion Designer/Dentist
6th Daniel G. 6 M Goulbourn Middle School Stittsville ON
7th Katrina S. 12 F Jasper Place High Edmonton AB
8th Elise J. 9 F Wisdom Homeschool Edmonton AB
9th 2 F École Sam Livingston Elementary Calgary AB
10th 2 F École Sam Livingston Elementary Calgary AB
11th Brett S. 11 M Trochu Valley School Trochu AB
12th Carter S. 6 M John Young Elementary Kanata ON
13th Chloe W. 7 F Greenbank Middle School Ottawa ON
14th Alexander W. 6 M Avonmore Elementary Sherwood Park AB Lego Designer
15th 7 M St. Thomas More Catholic Fairview AB
16th 5 F St. Thomas More Catholic Fairview AB
17th Victoria W. 4 M Avonmore Elementary Sherwood Park AB Kindergarten Teacher
18th 3 M St. Thomas More Catholic Fairview AB
19th Devika M. K. 7 F Sherwood Heights Junior High Sherwood Park AB Surgeon, Scientist
20th Devan B. 5 M St. Thomas More Catholic Fairview AB
21st Paulina H. 5 F Strathcona-Tweedsmuir School DeWinton AB Vet, Designer, or Hairdresser
22nd 9 M Vista Virtual Homeschool Ardrossan AB Engineer or Doctor
23rd 8 M Vista Virtual Homeschool Ardrossan AB Nanotechnologist
24th 10 M Homeschooled Lacombe AB
25th Stephen G. 10 M Harry Ainlay Composite High Edmonton AB Pharmacologist
26th 12 M Homeschooled Lacombe AB
27th 10 M William Aberhart High Calgary AB
28th Shawna Y. 10 F Harry Ainlay Composite High Edmonton AB Neurologist/Dinosaur Tamer
29th 9 M Vernon Barford Junior High Edmonton AB
30th Nadine P. 9 F École St. Matthew School Calgary AB Architect
31st Regan M. 10 M Old Scona Academic Edmonton AB Dentist
32nd 10 M Harry Ainlay Composite High Edmonton AB
33rd Rose W. 10 F Harry Ainlay Composite High Edmonton AB
34th Jessica K. 7 F Sir George Simpson Junior High St. Albert AB Lawyer
35th 10 M Strathcona-Tweedsmuir School Okotoks AB
36th 11 M Old Scona Academic Edmonton AB
37th 12 M Old Scona Academic Edmonton AB
38th Alex M. 7 F Brier Park Public Brantford ON
39th Oliver M. 5 M Brier Park Public Brantford ON
40th 12 F Bishop Carroll High Calgary AB
41st Zoë Wilmoth5 F Strathcona-Tweedsmuir SchoolOkotoks AB Music or Art Teacher
42nd 10 F Harry Ainlay Composite High Edmonton AB
43rd Liam S. 6 M Monsignor William Irwin Catholic Edmonton AB Engineer
44th 7 F Greenbank Middle School Ottawa ON
45th Jakob S. 7 M Centre for Learning at Home Airdrie AB Veterinarian
46th Ashley S. 12 F Centre for Learning at Home Airdrie AB Astronomer
47th Emily B. 5 F Strathcona-Tweedsmuir School Okotoks AB Biologist
48th Hannah K. 8 F Barrhead Composite High Barrhead AB
49th Ethan M. 9 M Airdrie Koinonia Christian Airdrie AB Veterinarian
50th Garrett W. 5 M Grandview Heights Elementary Edmonton AB

 

April 26th - May 1st, 2010, Challenge Winners

Rank Name Grade Gender SchoolCity Province Career Goal
1st Duncan R. 10 M Prespatou School Prespatou BC Website Designer
2nd Brett S. 10 M Trochu Valley School Trochu AB Police Officer
3rd Victoria W. 3 F Wye Elementary Sherwood Park AB Teacher
4th 12 M Home Schooled Red Deer AB
5th 10 M Collingwood School Vancouver BC
6th 10 F Centennial CVI Guelph ON
7th Stephen G. 9 M Vernon Barford Junior High Edmonton AB Pharmaceutical Research
8th 12 M Home SchooledLacombe AB Municipal Engineer
9th 11 M Home SchooledLacombe AB
10th 1 F Home SchooledRed Deer AB
11th John V. 10 M Home Schooled Lacombe AB Pilot
12th 6 F Calgary Girls School Calgary AB
13th Craig W. 7 M Greenbank Middle School Ottawa ON
14th 2 F St. Cecilia School Calgary AB
15th Chloe W. 6 F Knoxdale Public School Nepean ON Veterinarian
16th 11 M Wisdom Home School Lacombe AB
17th 5 M St. Paul Elementary St. Paul AB
18th Alexander W. 5 M Wye Elementary Sherwood Park AB Airplane Engineer
19th Rae L. 9 F Argyll Centre Spruce Grove AB
20th 10 F Collingwood School West Vancouver BC
21st 12 M Western Canada High School Calgary AB
22nd 9 M Delburne Centralized School Lousana AB
23rd Nicole T. 6 F York House School Vancouver BC Veterinarian
24th 6 F St. Jerome School Calgary AB
25th Emily B. 4 F Strathcona-Tweedsmuir School Calgary AB Biologist
26th 1 M Falconridge Elementary Calgary AB
27th Amy D. 9 F Vernon Barford Junior High Edmonton AB
28th 11 M Old Scona Academic Edmonton AB
29th 10 M Old Scona Academic Edmonton AB
30th 6 M Strathcona-Tweedsmuir School Okotoks AB
31st 9 F Strathcona-Tweedsmuir School Okotoks AB
32nd 9 F Elboya Elementary and Junior High Calgary AB
33rd 6 F William Reid Elementary Calgary AB
34th Katrina S. 11 F Jasper Place High School Edmonton AB
35th Jason C. 2 M St. Thomas More School Fairview AB
36th K F Westmount Elementary Strathmore AB
37th Rose W. 9 F Vernon Barford Junior High Edmonton AB
38th Amy C. 4 F St. Thomas More School Fairview AB
39th Evan C. 6 M St. Thomas More School Fairview AB
40th Shawna Y. 9 F Vernon Barford Junior High Edmonton AB Psychologist
41st K F Huntington Hills Elementary Calgary AB
42nd 4 M Huntington Hills Elementary Calgary AB
43rd 6 M Huntington Hills Elementary Calgary AB
44th Robyn B. 6 F St. Thomas More School Fairview AB Graphic Artist
45th Piper B. 4 F Brunner Academy Calgary AB Lawyer
46th Morgan B. 6 F Brunner Academy Calgary AB Fashion Designer
47th 1 F École Sam Livingston Calgary AB
48th 9 M Vernon Barford Junior High Edmonton AB
49th 9 M Vernon Barford Junior High Edmonton AB
50th 5 M Wilson Home School Calgary AB Pilot

 

March 8th - 14th, 2010, Challenge Winners

Rank Name Grade Gender SchoolCity Province Career Goal
1st Asha R. 7 F Strathcona-Tweedsmuir School Dewinton AB Forensic Scientist
2nd Justin P. 9 M École St. Matthew School Calgary AB
3rd Trevor P. 6 M Holy Angels Elementary Calgary AB
4th Jyoti R. 4 F Strathcona-Tweedsmuir School Dewinton AB
5th Krissa L. 8 F Avalon Junior High Edmonton AB Dentist/Fashion Designer
6th Carin L. 9 F Avalon Junior High Edmonton AB Doctor/Writer
7th Nadine P. 8 F École St. Matthew School Calgary AB Architect
8th Jaren M. 3 M Colchester ElementarySherwood Park AB NHL Player
9th 11 M Westmount Charter SchoolCalgary AB
10th Dale H. 10 M Glenlyon-Norfolk School Victoria BC Engineer/Business Management
11th Lindsay S. 3 F Wye Elementary School Sherwood Park AB Veterinarian
12th Alexandra H. 7 F Glenlyon-Norfolk School Victoria BC Teacher/Event Planner
13th 9 F Okotoks Junior High Okotoks AB
14th 4 F Ridgeview Community School La Crete AB
15th 7 M G.S. Lakie School Lethbridge AB
16th 3 M Wye Elementary School Sherwood Park AB
17th 9 F Elboya Elementary/Junior High School Calgary AB
18th Richard C. 8 M Strathcona Christian Academy Sherwood Park AB
19th Brock P. 11 M Osoyoos Secondary School Osoyoos BC Land Surveyor
20th 9 M Vernon Barford School Edmonton AB
21st 11 Crescent Heights High School Calgary AB
22nd 10 M Strathcona-Tweedsmuir School Okotoks AB
23rd 6 F Adrienne Clarkson Elementary School Ottawa ON
24th 8 M La Crete Public School La Crete AB
25th 12 M Western Canada School Calgary AB
26th 3 F Vermilion Home Schooling Edmonton AB
27th Jacqui M. 6 F École William Reid Elementary School Calgary AB
28th 11 M Old Scona School Edmonton AB
29th 8 F Frank Hurt Secondary School Surrey AB
30th 10 M Strathcona-Tweedsmuir School Okotoks AB
31st Cosette G. 8 F Okotoks Junior High Okotoks AB Crash Reconstructionist
32nd 4 M Ross Ford Elementary Didsbury AB Mechanic
33rd Ethan C. 9 M Okotoks Junior High Okotoks AB
34th Garek C. 4 M Argyll Centre Edmonton AB Lawyer
35th Alex P. 10 M Old Scona School Edmonton AB
36th 2 M Wiltse Elementary School Penticton BC
37th Peyton C. 3 M Centre For Learning At Home Rockyford AB Detective
38th Alissa S. 6 F Capt. Michael VandenBos Public School Whitby ON Teacher
39th Skye M. 8 F Elboya Elementary/Junior High School Calgary AB Opthamologist
40th Elise J. 8 F Wisdom Homeschooling Edmonton AB Marine Biologist
41st 10 M Strathcona-Tweedsmuir School Okotoks AB
42nd Nuala K. 2 F E.I.P.S. Home Education Ardrossan AB Doctor/Farmer
43rd Taylor H. 10 M Collingwood School Vancouver BC Pokémon Master
44th Liam K. 5 M E.I.P.S. Home Education Ardrossan AB Video Game Designer
45th Rose W. 9 F Vernon Barford Junior High Edmonton AB
46th Falan K. 7 M E.I.P.S. Home Education Ardrossan AB
47th Stephen G. 9 M Vernon Barford Junior High Edmonton AB Pharmaceutical Researcher
48th Matthew R. 11 M Lethbridge Collegiate Institute Lethbridge AB Astrophysicist
49th Nicole S. 5 F Stittsville Public School Stittsville ON Fashion Designer
50th Ty J. 4 M Spirit of the North Community School High Level AB Doctor

 

December 7th - 13th, 2009, Challenge Winners

Rank Name Grade Gender SchoolCity Province Career Goal
1st Blythe S. 11 F Bishop Grandin High School Calgary AB Veterinarian
2nd Amy B. 6 F Adrienne Clarkson Elementary Ottawa ON Teacher or Music Therapist
3rd Caitlin G. 10 F Austin O'Brien High School Edmonton AB Baker or Nanotechnician
4th Amy S. 9 F École St. Matthew Calgary AB Optometrist or Elem. Teacher
5th Shane C. 8 M Vernon Barford Junior High Edmonton AB Teacher
6th Sarah A. 1 F École Sam Livingstone ÉlémentaireCalgary AB
7th Emily W. 6 F Calgary Girls School Calgary AB Fashion Designer
8th Kate W. 2 F École St. Cecilia ÉlémentaireCalgary AB Chef
9th Justin F. 5 M École St. Paul ÉlémentaireSt. Brides AB
10th Akrama M. 6 M Timberlea Public School Fort McMurray AB Formula 1 Racer
11th Fareeha S. 10 F Westwood Community High School Fort McMurray AB Detective
12th Brett S. 9 M Trochu Valley SchoolTrochu AB Police Officer
13th 9 F École St. Matthew Calgary AB
14th Brayden S. 4 M Holy Family School Red Deer AB Engineer
15th 11 M Old Scona Academic High SchoolEdmonton AB
16th Elise J. 8 F Wisdom Home School Edmonton AB Engineer, Inventor, Artist
17th 2 M Wiltse ElementaryPentiction BC
18th 9 M École St. Matthew Calgary AB
19th Christine Y. 11 F Old Scona Academic High SchoolEdmonton AB
20th Eric J. 9 M École St. Matthew Calgary AB Chemical Engineer
21th Peyton C. 3 M Centre For Learning At HomeRockyford AB Detective
22th 4 F Hillcrest Elementary Victoria BC
23th Duncan R. 10 M Prespatou Elementary/Secondary Prespatou BC
24th Matthew L. 5 M Centre For Learning At Home Namaka AB Paramedic
25th Timothy L. 3 M Centre For Learning At Home Namaka AB Artist
26th 9 M Vernon Barford Junior High Edmonton AB
27th 9 M Vernon Barford Junior High Edmonton AB
28th 9 M Vernon Barford Junior High Edmonton AB
29th Brooke R. 4 F Princess Alexandra School Hay River NT RCMP, Pilot, Rancher
30th 9 M Vernon Barford Junior High Edmonton AB Veterinarian, Dentist
31st 9 F Vernon Barford Junior High EdmontonAB
32nd Matthew F. 9 M Vernon Barford Junior High Edmonton AB
33rd 10 M Western Canada High School Calgary AB Engineer
34thRichard H. 9 M Vernon Barford Junior High Edmonton AB Lawyer
35thJenaya L. 7 F Alexandra Middle School Medicine Hat AB
36thYousuf I. 7 M Donnan School Edmonton AB Computer Engineer
37thSebastian G.9 M École St. Matthew Calgary AB
38thSai V. 9 M Vernon Barford Junior High Edmonton AB Neurologist
39th 3 F A. B. Ellis Public School Espanola ON
40thAnika M. 12 F Traditional Learning Academy Saanichton BC
41stEliah M. 10 M Traditional Learning Academy Saanichton BC Medicine
42nd 6 F Knoxdale Public School Ottawa ON
43rd 9 F Vernon Barford Junior High Edmonton AB
44th 9 F École St. Matthew Calgary AB
45th 9 F École St. Matthew Calgary AB
46th 11 M Harry Ainlay High School Edmonton AB

 

September 28th - October 4th, 2009, Challenge Winners

Rank Name Grade Gender SchoolCity Province Career Goal
1st Kelsey W. 9 F École St. Matthew Calgary AB Speech Therapist
2nd Amy S. 9 F École St. Matthew Calgary AB Eye Doctor or Teacher
3rd Victoria B. 9 F St. Francis of Assisi Red Deer AB Naturalist
4th Blythe S. 11 F Bishop Grandin High School Calgary AB Veterinarian
5th Elise J. 8 F Wisdom Home Schooling Edmonton AB Engineer, Inventor, or Artist
6th Colleen B. 10 F Stratcona - Tweedsmuir Calgary AB
7th Peyton C.3 M Centre for Learning @ Home Rockyford AB Detective
8th Sebastian G. 9 M École St. Matthew Calgary AB Entrepreneur
9th 9 F École St. Matthew Calgary AB
10th Paulina Z. 9 F École St. Matthew Calgary AB
11th David V. 10 M School of Hope Vermillion AB Engineer
12th Chantel V. 8 F School of Hope Vermillion AB Teacher
13th Chloe W. 6 F Knoxdale Public School Nepean ON Veterinarian
14th 7 F Richard S. Fowler St. Albert AB
15th 9 M École St. Matthew Calgary AB

 

June 8th - 14th, 2009, Challenge Winners

Rank Name Grade Gender SchoolCity Province Career Goal
1st Arnold P. 9 M École St. Matthew Calgary AB Computer Engineer
2nd Nadine P. 7 F École St. Matthew Calgary AB Architect
3rd Aidan R. 1 M Huntington Hills Elementary Calgary AB Author
4th Reilly R. 5 M Huntington Hills Elementary Calgary AB Engineer
5th Kieran R. 4 M Huntington Hills Elementary Calgary AB Singer/Engineer
6th Ashlee Y. 10 F Old Scona Academic High School Edmonton AB Something Awesome
7th Logan W. 7 F Strathcona - Tweedsmuir Calgary AB Entomologist
8th Carolyn B. 8 F R.T. Alderman Calgary AB
9th Colleen B. 10 F Stratcona - Tweedsmuir Calgary AB
10th Ramsey K. 8 M Westmount Charter Calgary AB Engineer
11th 10 F Strathcona - Tweedsmuir Calgary AB
12th Nad K. 6 M Webber Academy Calgary AB Lawyer
13th Bryan H. 9 M École St. Matthew Calgary AB Engineer
14th 10 M Old Scona Academic High School Edmonton AB
15th Brett S. 9 M Trochu Valley SchoolTrochu AB Police Officer
16th Sara A. K F École Sam LivingstonCalgary AB Doctor
17th Matthew R. 10 M Lethbridge CollegiateLethbridge AB Space Sciences
18th 8 F Greenbank Middle SchoolOttawa ON
19th Victoria B. 8 F St. Francis of AssisiRed Deer AB Naturalist
20th 5 F Knoxdale Public SchoolOttawa ON
21th 10 F Old Scona Academic High SchoolEdmontonAB
22th 10 M Strathcona - TweedsmuirCalgary AB
23th Christine Y. 10 F Old Scona Academic High SchoolEdmonton AB
24th 6 F École Dr. Bernard Brosseau SchoolBonnyville AB
25th 4 F École Notre DameBonnyville AB
26th Zac P. 6 M Argyle CentreLloydminster AB
27th 6 M École Senator Riley Middle SchoolHigh River AB
28th 10 F Strathcona - TweedsmuirHigh River AB
29th 2 M Phoenix FoundationAirdrie AB
30th 8 F Phoenix FoundationAirdrie AB
31st Matthew B. 8 F École St Matthew CalgaryAB Architect
32nd 5 F Phoenix Foundation Airdrie AB
33rd 4 F School of Hope Airdrie AB
34thMercedes P. 3 F Holy Family School Red Deer AB Teacher
35thCarter P. 1 M Holy Family School Red Deer AB
36thMelysa T. 6 F Knoxdale Public School Dunrobin ON
37th 9 M Foundations For The Future Charter Academy Calgary AB
38thNathan L. 5 M Knoxdale Public School Ottawa ON
39th 10 M Knoxdale Public School Ottawa ON
40th 5 M St. Elizabeth Seton Red Deer AB
41stGrady R. 3 M St. Elizabeth Seton Red Deer AB Science Teacher
42nd 2 F Home School Calgary AB
43rdMichael W. 9 M Devon Christian School Spruce Grove AB
44thKayla W. 8 F Devon Christian School S;pruce Grove AB
45th 3 M WISDOM Home Schooling Calgary AB
46thMandy P. 6 F Devon Christian School Edmonton AB Veterinarian
47th 3 F Devon Christian School Edmonton AB
48th 3 F Devon Christian School Edmonton AB
49thKeelin S. 5 F Joan of Arc Academy Ottawa ON Engineer
50thAlexi V. 4 F École St. Matthew Calgary AB Architect
51st 10 F John Maland High School Devon AB
52ndBenjamin G. 6 M Devon Christian School Devon AB Hotel Owner
53rd 10 M Strathcona - Tweedsmuir Calgary AB
54thRoberta L. 10 F Old Scona Academic High School Edmonton AB
55th 12M Hay Lakes School Hay Lakes AB
56thDaphne C. 2 F Legal School Legal AB Grade 2 teacher

 

May 4th - 10th, 2009, Challenge Winners

Rank Name Grade Gender SchoolCity Province Career Goal
1st Bryan H. 9 M École St Matthew Calgary AB Engineer
2nd Eilidh R. 10 F Strathcona Tweedsmuir Okotoks AB Engineer
3rd Craig W. 6 M Knoxdale Public Nepean ON
4th Chloe W. 5 F Knoxdale Public Nepean ON Veterinarian
5th Emily B. 6 F G.S. Lakie Middle Lethbridge AB Archeologist
6th Emmanuel C. 5 M Grandview Heights Edmonton AB
7th Jaco L. 9 M School of Hope Calgary AB Radiologist
8th Carin L. 8 F Avalon Junior High Edmonton AB Author, Scientist and/or Dentist
9th Krissa L. 7 F Avalon Junior High Edmonton AB Teacher, Artist, Fashion Designer
10th Jonnie C. 10 MOld Scona Academic HighEdmonton AB
11th Theodore C. 8 MGrandview Heights Edmonton AB
12th Lorelei A. K FÉcole Sam Livingston Calgary AB Veterinarian
13th Brett S. 9 MTrochu Valley Trochu AB Police Officer
14th Ben S. 6 MBrentwood Elementary Strathmore AB
15th Melysa T. 6 F Knoxdale Public Dunrobin ON
16th Renée S. 4 FÉcole Holy Name Calgary AB Nurse
17th Reilly R. 5 M Huntington Hills Elementary Calgary AB Engineer
18th Mercedes P. 3 FHoly Family Red Deer AB Teacher
19th Carter P. 1 MHoly Family Red Deer AB
20th Kieran R. 4 MHuntington Hills Elementary Calgary AB
21st Aidan R. 1 MHuntington Hills Elementary Calgary AB
22nd Brayden S. 3 MHoly Family Red Deer AB Engineer
23rd Nathan S. 1 MHoly Family Red Deer AB Scientist
24th Marinda L. 7 FSchool of Hope Calgary AB Architect
25th Christine Y. 10 FOld Scona Academic HighEdmonton AB
26th Stephanie L. 10 F Old Scona Academic High Edmonton AB Cardiologist

 

April 20th - 26th, 2009, Challenge Winners

Rank Name Grade Gender SchoolCity Province Career Goal
1st Stephanie L. 10 F Old Scona Academic High Edmonton AB Cardiologist
2nd Chloe W. 5 F Knoxdale Public Ottawa ON Veterinarian
3rd Krissa L. 7 F Avalon Junior High Edmonton AB Teacher, Artist, Fashion Designer
4th Carin L. 8 F Avalon Junior High Edmonton AB Author, Scientist and/or Dentist
5th Alex T. 5 M Home School Calgary AB Police Officer
6th Luke J. 8 M Devon Christian Devon AB Sports Massage Therapist
7th Melysa T. 6 F Knoxdale Public Dunrobin ON
8th Mackenzie T. 3 F Stonecrest Elementary Dunrobin ON
9th Sarah A. K F École Sam Livingston Calgary AB Doctor
10th Brett S. 9 MTrochu Valley Trochu AB Police Officer
11th Lorelei A. K FÉcole Sam Livingston Calgary AB Veterinarian
12th Matthew R. 10 MLethbridge Collegiate Institute Lethbridge AB Canadian Space Agency or NASA
13th Ben S. 6 MBrentwood Elementary Strathmore AB
14th Carter P. 1 MHoly Family Red Deer AB
15th Katerina S. 6 FDr. Bernard Brosseau Bonnyville AB
16th Hannah H. 1 FLegal Legal AB Artist, Veterinarian

 

March 9th - 15th, 2009, Challenge Winners

Rank Name Grade Gender SchoolCity Province Career Goal
1st Jenny T. 10 F Old Scona Academic High Edmonton AB Travelling Website Designer
2nd Carin L. 8 F Avalon Junior High Edmonton AB Author, Scientist and/or Dentist
3rd Reilly R. 5 M Huntington Hills Elementary Calgary AB Engineer
4th Sean H. 8 M Delburne Centralized Delburne AB
5th 7 F Destiny Christian Red Deer AB Gemologist
6th Saige K. 8 F Devon Christian Devon AB
7th Cale K. 5 M Devon Christian Devon AB
8th Allison E. 8 F Devon Christian Devon AB
9th Benjamin G. 6 M Devon Christian Devon AB Hotel Owner
10th Stephanie L. 10 FOld Scona Academic High Edmonton AB Cardiologist
11th Daphne C. 2 FLegal Legal AB Grade 2 Teacher
12th Cameron H. 7 MStrathcona-Tweedsmuir Okotoks AB
13th Brayden S. 3 MHoly Family Red Deer AB Engineer
14th Victoria B. 8 FSt. Francis Of Assisi Middle Red Deer AB Veterinarian, Science and Nature
15th Nathan S. 1 MHoly Family Red Deer AB Scientist